10 سایت برتر برای افزایش خلاقیت و ایده پردازی در طراحی

تا حالا شده که از سرچ های بیهوده به منظور افزایش خلاقیت و ایده پردازی برای پروزه های طراحی سایت خسته شوید؟ ما بهنرین وبسایت ها را برای ایده گرفتن و افزایش خلاقیت برای شما فراهم کردیم.

طراحی وبسایت میتواند جذاب باشد ، اما چالش هایی هم برای خلاق ماندن وجود دارد. مثلا ، یک کارفرما ممکن است موضوعی که شما به آن تسلط کامل ندارید و یا درخواستی که خارج از تخصص شما است را بخواهد.

البته اینکه یک طراح خودش را با تکنولوژی ها و روش های طراحی نوین بروز نگه دارد یک مزیت است ؛چرا که باعث افزایش خلاقیت و ایده پردازی بیشتر میشود و به طراح کمک میکند که وبسایت های جذاب تری طراحی کند؛ که این خود باعث افزایش ارزش طراحی می شود.

در این مقاله به این میپردازیم که ، چطور دیدن ایده های طراحی وبسایت میتواند به ادامه پروژه ی شما کمک کند. همچنین به شما یک لیست ده تایی از برترین وبسایت ها برای افزایش ایده پردازی و خلاقیت معرفی میکنیم و در آخر هم نکاتی برای افزایش خلاقیت بیان میکنیم.

چطور دیدن ایده های طراحی وبسایت میتواند به ادامه پروژه ی شما کمک کند؟

وقتی که در زمینه ای مثل طراحی سایت خلاقیت حرف اول را میزند ، خیلی طبیعی است که گاهی خلاقیت شما فروکش میکند و چیزی به ذهن شما نمیرسد که متعاقبا باید به دنبال یک منبع برای الهام گرفتن باشید.

جسنجو در رابطه با نمونه های طراحی وبسایت و ایده یابی در این باره هم، میتوانند در بروز نگه داشتن شما موثر باشند. این مورد ، بویژه در رابطه با اینکه شما به تازگی یک پروژه را شروع کرده اید و میخواهید با مخاطب های هدف کارفرما آشنا شوید ، ضروری است.

برای کار در جایی جدید هم ممکن است ملزم به یادگیری سبک ها وعناصر طراحی جدید شوید. جستجو در طرح های طراحان حرفه ای نه تنها باعث الهام گرفتن میشود بلکه باعث افزایش مهارت های شما میشود و دیدگاه متفاوتی هم در ابعاد مختلفی از طراحی ارائه میدهد ؛ از زیبایی شناسی گرفته تا موارد مصرف و کاربرد آن.

حتی داشتن یک لیست از منابع الهام بخش میتواند گردش کار و بهره وری شمارا افزایش دهد. داشتن این لیست حتی ممکن است شما را با خواسته های کارفرما بهتر رو به رو کند.

1. Elementor Monthly Showcase

هرماه تیم المنتور بهترین وبسایت هایی را که توسط صفحه ساز المنتور ساخته شده اند گلچین میکند که هم افراد تازه کار و هم حرفه ای ها میتوانند از آن استفاده کنند. این گلچین ها بیشتر روی دیزاین تمرکز دارد و منبعی مهم برای الهام گرفتن هستند. اگر که به دنبال کسب تجریه هستید ، یک منبع با ارزش برای ایده یابی از صنایع مختلف است مانند حمل و نقل ،  فیلم ، غذا و … در برابر شما ست.

2. Behance

Behance شباهت زیادی به dribbble دارد. در این وبسایت طراحان میتوانند کار خودرا به نمایش بگذارند و با دیگر طراحان در ارتباط باشند.

Behance یکی از بزرگترین جامعه های طراحی در جهان است که محتوای آن توسط خود افراد و طراحان تشکیل شده و برای مواردی مانند عکاسی ، تصویرگری و طراحی گرافیک مفید است.

وقتی در این وبسایت میخواهید جستجویی را انجام دهید میتوانید بر اساس ویژگی های زیر عمل نمایید.

 • Time frames (چارجوب زمانی)
 • Popularity  (محبوبیت)
 • Location(مکان)
 • Tools used (Photoshop, Illustrator, etc.)(ابزارهای استفاده شده)
 • Creative field (Web design, UX/UI, Branding, etc.)(زمینه ی خلاقیت)
 • Colors(رنگها)
 • And more( و چیزهای دیگر)

مانند pinterest ، behance  هم از حالت moodboards استفاده میکند که کاربر میتواند به جستجو بپردازد یا بعنوان یک عضو باشد ، فالو کند یا صفحه مربوط به خود را بسازد. هم چنین شامل یک job board است که فرد در آن میتواند به فریلنسری در زمینه طراحی فعالیت کند.

3. Awwwards

Awwwards یک آرشیو بزرگ است که قابلیت جستجو در بین طراحی ها را دارد. یکی از مزیت های این منبع انحصار طلبی آن است یعنی حداقل به 65 دلار نیاز است تا سایتی در آن ثبت شود ، که این انحصار طلبی باعث میشود از طرح های بی مورد پر نشود.

یکی دیگر از ویژگیهای قابل توجه awwwards این است که فقط برای نشان دادن طرح ها نیست ؛ بلکه هر طرح ثبت شده را با جزئیات معرفی میکند ، و کمک میکند که متوجه شوید چه چیزی باعث شده که بتواند به این وبسایت وارد شود.

Awwward از یک سیستم امتیاز دهی استفاده میکند و کاربران میتوانند به طرح ها رای بدهند. طرح ها هم توسط افراد حرفه ای از لحاظ کاربرد، خلاقیت ، طراحی و … مورد بازبینی قرار میگیرند.

4. Dribbble

گاهی اوقات شما به جای دست و پنجه نرم کردن با مقهوم کلی طراحی با یک عنصر خاصی از سایت رو به رو هستید. در اینصورت استفاده از dribbble برای شما بسیار سودمند است.

بسیاری از طراحان از این وبسایت برای ایده گرفتن در پروژه های خود استفاده میکنند. هر کسی میتواند یک گستره ی وسیعی از طراحی ها من جمله آیکون ها ، برنامه ها ، تصویر ها و … را در این وبسایت قرار دهد.

Dribbble حتی یک منبع اثرگذار برای توسعه ی مهارت های شما ست. برای مثال ، علاوه بر طراحی وبسایت زمینه های دیگری از جمله طراحی گرافیک هم وجود دارد که میتوانند بسیار کمک کننده باشند. مانند اکثر وبسایت های ارائه شده در این لیست ، جسنجو در dribbble هم با استفاده از تگ ها به سهولت انجام پذیر است.

5. Pinterest

در pinterest تقریبا هر نوع محتوایی را پیدا میکنید. از دستور پخت غذا ها گرفته تا مفاهیم هنری و مارکتینگ و طراحی. Pinterest یکی از گسترده ترین و منعطف ترین وبسایت ها برای ایده یابی است.

در pinterest میتوانید محتوای موردعلاقه خود را pin کنید(ذخیره نمایید)(boards). میتوانید تعداد زیادی board را تشکیل داده و از دیگران بخواهید که به آنها دسترسی داشته و یا در آن مشارکت کنند یا آنها را به اشتراک بگذارند یا حتی میتوانید این محتوا ها را از دید دیگران مخفی هم بکنید.

این board ها یک سری قسمت های سازمان یافته را برای شما ایجاد میکنند که میتوانید ایده های طراحی را در آن مدیریت کنید. برای مثال ، ممکن است که بخواهید یک قسمت برای طراحی های فروشگاهی باشد یا یک قسمت دیگر برای موضوعات مختلف دیگر. یا حتی ممکن است که board های ویژه ای برای رنگ ها یا تایپوگرافی در نظر بگیرید.

6. CSS Nectar

Css nectar یکی از بهترین مجموعه های طراحی سایت در اینترنت است.

Css nectar برای ثبت یک وبسایت 5 دلار دریافت میکند ، البته هر طرح بصورت کامل بررسی میشود.

در این وبسایت میتوان از فیلتر های زیر استفاده کرد :

 • Categories دسته بندی
 • Features ویژگی ها
 • Countries کشورها
 • Colors  رنگ ها

در این وبسایت همیشه طراحی های جدیدی قرار میگیرد. همچنین میتوانید ببینید که هر طراحی چه تعداد لایک دریافت کرده یا جایزه های دیگری از جمله اینکه بعنوان طراحی برتر هفته شده باشد.

7. SiteInspire

یک منبع مفید دیگر برای ایده یابی siteinspire میباشد. این وبسایت یک مجموعه عظیمی از ایده های الهام بخش را معرفی میکند.

Siteinspire دارای یک سیستم تگ گذاری گسترده است ، که شمارا قادر میسازد تا از تگ های چندگانه برای پیدا کردن یک عنصر خاص استفاده کنید. میتوانید جستحو های خودرا بر اساس استایل ، نوع ، موضوع یا حتی پلتفرم محدود کنید

8. Commerce Cream

Commerce cream یک مرکز زیبا برای طراحی های فروشگاهی میباشد.

در مقایسه با منابع معرفی شده دیگر در این قسمت ، commerce cream بسیار ساده طراحی شده است. چرا که شامل یک صفحه است که شما میتوانید با اسکرول کردن به پایین در مجموعه ی آن به دنیال طرح فروشگاهی موردنظر خود برسید.

در این وبسایت شما میتوانید ببیند که طراح آن چه کسی بوده که این میتواند به پیدا کردن دیگر طرح های آن طراح کمک کند.

  اگر چه که commerce cream قدرتمند ترین وبسایت نیست ، اما بر روی یک موضوع خاص تمرکز ویژه ای دارد.اگر که به دنبال پیدا کردن ایده برای وبسایت فروشگاهی هستید این وبسایت را پیشنهاد میکنیم چرا که در آن انواع دیگر وبسایت وجود ندارد و بسیار در وقت شما صرفه جویی میشود.

9. Calltoidea

اگر برای برخی از عناصر روتین به ایده پردازی نیاز دارید calltoidea را پیشنهاد میکنیم.

Calltoidea در واقع برای الهام گرفتن طراحان برای موارد روتین در پروژه ها ایجاد شد. این وبسایت یک مجموعه ی عظیمی از طراحی های خلاقانه را به منظور افزایش خلاقیت برای طراحی صفحات تکراری و خسته کننده مانند صفحه 404  را ارائه میدهد.

نمونه هایی که در این وبسایت قرار دارند توسط یک تیمی از طراحان ، بر اساس سادگی در طراحی و کاربرد انتخاب شده اند. هر چند که این سایت دارای قسمت جستجو نیست یا سیستم برچسب گذاری(tagging) هم ندارد ، یک گزینه مناسب برای پیدا کردن ایده برای قسمت ها و عناصر خاص است مانند اسلایدر یا انیمیشن ها یا پاپ آپ ها و …

10. Admire The Web

Admire the web هم تعداد زیادی از طراحی های خلاقانه را ارائه میدهد.

 طراحی ها بصورت تگ دار هستند که این کار جسنجو در بین آنها را بسیار راحت میکند، همچنین یک قسمت “related content”  هم برای محتوا های مربوط و مشابه وجود دارد.

برای ثبت کردن یک وبسایت ، Admire the web کاربر را ملزوم به دونیت کردن وجه کمی میکند البته اگر طرح انتخاب نشود مسترد میشود.

انبوه سایت هایی که در گالری قرار دارند برای زمانی که شما هنوز در مرحله طوفان مغزی (brainstorming) هستید بسیاز سودمند است.

 

در نهایت باید این را بدانید که استفاده از خلاقیت و ایده پردازی در طراحی علاوه بر اینکه باعث میشود ui زیبایی داشته باشید بر روی ux وبسایت شما تاثیر بسیار زیادی میگذارد و این بسیار مهم است.

اگر در مورد ui و ux جیزی نمیدانید پیشنهاد میکنم به پستی در این مورد مراجعه کنید.

ux چیست؟

و یا در مورد تفاوت طراح ui و ux بخوانید

علیرضا موسوی علیرضا موسوی هستم ، یک دانشجوی رادیولوژی اما عاشق کامپیوتر و طراحی وب روی طراحی گرافیک بخصوص طراحی لوگو هم مسلطم اما طراحی وبسایت با وردرپس یه چیز دیگه س
همراه ما باشید در کانال تلگرام طراحی سایت بدون کد نویسی با سهیل فرزانه کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید